Кой налага решенията в Община Добрич?
Огромен натиск на кмета и екипа му към общинските съветници да вземат решение за съдбата на над 100 възрастни хора. Натиск има и да започне процедура по усвояване на 5.5 милиона лева от фирма с некачествено извършени проекти по детски градини в град Добрич.
На 24 ти януари е проведено извънредно заседание на ПК “Строителство, инфраструктура и контрол”. На него е обсъдена единствена точка,а именно проект за ремонт на “Дом за стари хора” и проект за наем за временно пребиваване на възрастни хора при бившия хотел “Грийн Палас”. Разгледани са и количествените сметки. На зседанието присъстваха трима заместник кметове, за да отговорят на въпросите на комисията.
Общинският съветник арх. Емилия Добрева постави въпроса за възможността за етапно изпълнение на ремонта, за да не се налага местенето на старите хора насред зима. Според нея рискът е голям. Тя отбеляза също, че “Дом за стари хора” е в доста добро състояние. (Защо е тогава ремонта?!) бел. на авт. Г-жа Добрева е милеещ човек за бщината. Тя е и бивш архитект на града, доказан в годините специалист. Въз основа на това, нейното становище е с голяма тежест в сравнение със специалистите, които са дали такова по казуса. Така и не се разбраха имената на
тези хора. На доводите на арх.Добрева от общинска администрация е отговорено, че това не е решение на общините, а закон, който им е наложен.
И така възниква въпроса за това кой налага закони в ущърб на повече от 100 души възрастни хора, сред тях и тежко болни, респективно на цялото ни общество. На комисията се разбра, че се плаща наем за обекта за временно ползване още от първите дни на януари, като е даден и депозит в размера на наема - 54 000 лева.
И отново нов въпрос дали е изгодно общината дава 54 000лв., като сумата може да се утрои за времето на ремонта на имот, който още не ползва. Гробищен парк Добрич отдавна чака своя нов багер. Гробарите копаят на ръка с лопати, защото за тях няма пари, а общината харчи огромни суми на вятъра.
Арх.Добрева реагира остро,че не приема такова неконструктивно решение и не разбира кое кара решението да е в спешен порядък. Нейната реакция бе отправена конкретно срещу зам. кмета Трендафилов, който е един от големите поддръжници на проекта за наем и за скъпоструващия ремонт. Заместник кметовете се опитват да валидират решението на кмета Йордан Йорданов, за което се е подписал. Ние недоумяваме как се е осъществило това действие на кмета, тъй като той отдавна не живее в града. Основната теза на другия зам. кмет Павел Павлов е, че харча не трябва с нищо да притеснява общината, тъй като парите ги дава държавата.
Умело е апострофиран от Йордан Апостолов, общински съветник и член на комисията, че това са парите на данъкоплатеца. Той също предвиди утежняване на разходите с още минимум 140 000 лева над предвидените 5,5 милиона, видно за него от количествените сметки писани за подмяна на дървена ламперия. Честа практика е общината да надплаща и до 40 процента над договорената сума под давление на фирмата изпълнител и общата сума за ремонта спокойно може да набъбне до 7 милиона лева и повече. Председателят на комисията Иво Пенчев пък заяви, че общинска администрация дава на хора, които работят некачествено, да строят и то изключително важен за града обект, като “Дом за стари хора”. Друг член на комисията добави, че същата фирма, която ще бъде изпълнител, вече се е доказала с немарливата си работа при ремонта на две детски градини. На зададен въпрос към зам. кмета Трендафилов се оказа, че не знае дори името на проектанта. Архитект Добрева отново се намеси с важна констатация, че вижда в текста за проекта за ремонт да пише, че става дума само за основен ремонт и модернизация, а не вижда никъде резидентски услуги, за които се говори.
Цялата схема, струваща близо милиард на българския данъкоплатец, е именно в смяната на името от дом за стари хора в 82 общини в страната на Дом за резидентни услуги. Подменят се балатуми и се слага дървена ламперия, може би и още някое и друго подобрение, но това е откровена гавра с нашите родители, които са подложени, както заяви арх. Добрева, на местене в спешен порядък. Но за някои хора парите никога не стигат и за подобни елементи няма чест и морал. Същите организират и държавните ни поръчки. Виждаме как се разпределя баницата.
Държавата вади един милиард от нашите пари и ги дава по общини на кметове държани с компромати, какъвто по множество данни на наши сътрудници е и кмета Йорданов. Тя възлага да се изпълни дадена поръчка за многомилионни ремонти чрез“наши фирми” и срещу процент за възложителите на поръчката, които в България обикновено са Пеевски и Борисов. Те чрез тази мръсна практика са станали милиардери, политици с нулеви знания за реално ръководене на бизнес, използвайки отявлен рекет чрез държавния апарат. Затова чинопреклонно общинска администрация твърди, че няма какво да направи, че било закон. Но и за общинарите може би се
готви полагаем процент. Така работи прогнилата ни система.
На 28 -ми януари Общински съвет ще взема решение. Гражданите имат възможност да изразят
позиция и да наклонят везните в правилната посока. Ние ще бъдем на място. А вие?
Присъединете се към нашата общност в Телеграм ТУК
Коментари