Залдапа – загадъчен античен град в земите на Добруджа!

Величествена крепост с много малко извършени проучвания и разграбваща се от иманяри.

Когато стъпих за първи път в Залдапа, почувствах, че времето е спряло. Стоя на хълма, където някога се е издигала най-голямата, величествена крепост на античния град Залдапа. Днес от нея са останали само каменни блокове и руини, но дори тези следи разказват историята за разцвет, смелост и упадък. Вятърът се промъква през тревите, които покриват мястото, но ако затвориш очите, можеш почти да чуеш ехото от миналото – глъчката на хората, които са живели тук преди!

Античният град Залдапа е най-големият укрепен център в земите на днешна Добруджа. Разположен е между селата Абрит и Добрин в местността „Калето“. Сателитът на Google разкрива очертанията на мащабен загадъчен град – улици, къщи и базилики, които преди 1500 години са били център на живота. Крепостната стена се състои от множество строго праволинейни отсечки. Тя има общо 32 крепостни кули с различна форма и размери, 3 главни и 2 по-малки порти. Обликът на укрепителната система категорично свидетелства за късно римския ѝ произход.

Величествените мащаби на Залдапа (над 35 хектара) и монументалният характер на разкритите градежи не оставят никакво съмнение, че тя трябва да се причисли към най-големите и значителни късно антични градски центрове в тази част на Балканския полуостров. За момента е разкрита само малка част от него, а разкопките отново са спрени. Причината е липсата на финансиране – или отново липса на заинтересованост от страна на отговорните органи. Основната институция, от която зависи дали ще продължат археологическите разкопки, или отново всичко разкрито ще бъде ограбено, е Министерството на културата, което предоставя публични средства за подкрепа на археологическите проекти.

Първите археологически проучвания в Залдапа датират от 1906–1910 г. и са извършени от К. Шкорпил. Съвременните учени, едва преди 6–7 години, са встъпили на територията на Залдапа. Години наред преди това иманяри са грабели безнаказано, а местни жители са рушили и използвали ценния античен материал за строеж на къщи и каменни огради. Днес Залдапа изглежда като град в нищото. Но не и преди 1500 години. Тогава долината е прорязана от пълноводни реки, включително около крепостните стени на Залдапа. Оттам идва и името – Залдапа, или „много вода“.

Мястото на града, построен през IV век под управлението на Константин Велики, е избрано чисто стратегически. В писмените извори Залдапа се свързва със събития от VI в. Йоан Антиохийски твърди, че това е родното място на Виталиан – предводител на известния бунт срещу император Анастасий, прераснал в петгодишна гражданска война. Името на града фигурира и в объркания списък на обновените по времето на император Юстиниан I укрепления. Тогава Залдапа е посочена и като център на епархия, чийто епископ бил подчинен на митрополита в Томи. По-късно градът имал важно значение във военните действия между Византия и аварите.

Изградена през втората половина на IV век, крепостта функционира около 250 години – до гибелта на града в края на VI век, като през това време претърпява няколко ремонта и преустройства. Голямото аварско нашествие от 585 г. поставя началото на края на Залдапа. Животът тук продължава още едно десетилетие, но през последните години на VI век градът окончателно се обезлюдява и загива.

В тази посока искам да напомня на всички незаинтересовани институции как културното наследство може лесно да бъде унищожено, ако не бъде защитено. В земята ни има заровени несметни богатства, които могат да бъдат изровени, изучени, съхранени и предадени на бъдещите поколения. Средствата, необходими за продължаване и завършване на разкопките, ще се възвърнат стократно!

Ползи от завършване на разкопките

Културен туризъм

Разкритието на античния град Залдапа е златна възможност за привличане на хиляди туристи, интересуващи се от историята, археологията и културата на България. Той може да се превърне в един от най-значимите туристически обекти в Добруджа! Залдапа може да бъде включена в туристически маршрути, обединяващи исторически, природни и културни забележителности в региона. Това би увеличило туристическия поток и би допринесло за местната икономика.

Инфраструктурни подобрения

Завършените разкопки ще помогнат за изграждането на необходимата инфраструктура – пътища, информационни центрове и места за настаняване, които ще подобрят достъпността в региона. Освен това ще се даде възможност за развитие на малкия и средния бизнес в Добруджа!

Споделете с приятелите си

Коментари

Има 0 коментара за статията

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД