Кметът на Тервел с положително становище дава зелена светлина на ВяЕЦ „Атлас”!
ВяЕЦ „Атлас” с подкрепа на кмета на Тервел напредват с проект за изграждане на 60 ветрогенератора с височина до 300метра.
Въпреки недоволството на хората от седемте населени места и организации, кмета на Тервел Симеон Симеонов се съгласи в общината да се поставят 60 ветрогенератора с височина до 300метра. Освен до град Тервел -12бр, перки ще има до селата: Безмер-20бр, Божан-4бр, Мали Извор-9бр, Попгруево-11бр, Кочмар-3бр, Гуслар-1бр. В цялостният така наречен зелен проект, никъде не е посочено какъв е въглеродния отпечатък за производството на 60-те ветрогенератора. Не е отразен вредния инфразвук за човека и като цяло на всеки жив организъм. Пагубното въздействие върху хора, птици, пчели и животни е отразено бегло или въобще го няма. Но има факти, които ще изложим от самия доклад от 427 страници. Данните изнесени по-долу са от този доклад.
- Разстоянието спрямо населените места трябва да е 500метра. Това е при ветрогенератори високи по 60-150метра. Учудващо е, че и при 300метрови ветрогенератори разстоянието остава същото 500метра. Но на таблицата която те предоставят се вижда, че ветрогенератор № 27 е на 360метра от населено място.
- Разстоянието на ветрогенератор висок до 300 метра и ветрозащитен пояс е само 100 метра, а от национални или общински пътища е 300 м. Последиците при пожар или падане може да са огромни.
- Ще се изградят 66 км. пътища с 75 см. настилка до 7 метра широки с банкета от общинските полски пътища. Промяната на пътищата за достъп са в размер 409 725 м2. Това са 410 декара макар и в път, чернозем от 3 до 5 категория като над 60% е трета категория.
- Изграждане на ел. трасета с дължина 70 км. Ще се минава и разкопават чужди имоти за полагане на кабели.
- Общата площ на имотите е 1859.64 декара. Всички имоти са ниви с категория на земята основно III (42 имота – 69.5%), IV (16 имота – 25.1%), и V (3 имота – 4.2%), VI (1 имот – 1.2%), при неполивни условия.
За построяването на ветропарка според инвеститора ще са нужни около:
- 1 800 тона гориво /основно дизел/,
- 108 000 kWh електроенергия,
- 120 000 кубика бетон, което е равно 204 000 тона бетон,
- 3 060 тона стомана,
- 300 кубика дървен материал,
- 47 950 м3 хумус ще се отнеме за играждането на ветрогенераторите.
Всичко това ще превърне една земеделска земя в промишлена. Инвеститорите от ВяЕЦ”Атлас” твърдят, че въглеродният отпечатък за тази зелена енергия е нула, но след като започне експлатацията на ветропарка. Никъде не е посочен въглеродния отпечатък при производството и монтирането на съоръженията, както и въглеродния отпечатък при изграждането на пътища и трасета, нужни само за ветрогенераторите.
Кмета на Тервел подкрепя този инвестиционен проект, осигуряващ 10 работи места и голяма печалба за чужди инвеститори.
За сметка на населението на град Тервел и още шест села, ще останат разрушените общински и национални пътища, шума и вибрациите от ветрогенераторите, намаляване стойността на имотите, невъзможност за отглеждане на пчели и животни и превръщането на плодородна земеделска земя в промишлена зона.
Очаква се недоволството срещу изграждането на ВяЕЦ „Атлас” да нараства, след като се разбра, че никъде в седемте населени места не жителите не са запознати с този инвестиционен проект.
Присъединете се към нашата общност в Телеграм ТУК
Коментари