Ще превземат ли Добруджа?

Въпреки голямото недоволство, протестите и общественото обсъждане, РИОСВ – Варна, одобри проект на решение по ОВОС за 23 перки, по-високи от Радиокулата в Добрич, в близост до три села – Славеево, Соколово и Одърци. Разстоянието от къщите в селата е само 600 метра!

На 5.12.2024 г. от рано сутринта имаше протест от будни граждани, сдружение За чиста Добруджа и Национална гражданска инициатива Бялата лястовица пред РИОСВ – Варна, против одобряването на инвестиционното намерение за изграждане на 23 ветрогенератора с мощност до 230 MW и височина над 240 метра в близост до три села в Добричко. РИОСВ – Варна, даде зелена светлина на ВЯТЪРЕН ПАРК ИЗГРЕВ ЕООД, въпреки нежеланието на жителите на трите села.

 

Недоволството на жителите се появи още преди 4 месеца, когато започнаха срещите с инвеститорите. На 27 август в конферентната зала Добрич на паркотел Изида заинтересовани жители от трите села напълниха залата и твърдо се възпротивиха на инвестицията. Те заявиха, че на плодородна земя не искат строителство на толкова големи съоръжения. Инвеститорът не даде нито един точен и ясен отговор на въпросите, свързани с вредите и последствията при монтирането, влиянието и дори при премахването на съоръженията. Това породи още по-голямо недоволство и съмнение у жителите на селата. Не се отговори конкретно на въпросите: колко кубика бетон ще са нужни; как ще опазят хумусния слой; колко е въглеродният отпечатък, уж толкова важен за построяването на един ветрогенератор; какво е въздействието на ултразвука върху човека, и много други.

 

Последваха протести в Добрич, организирани от граждани и сдружения. Община Добричка организира публична среща дебат с граждани, сдружения и инвеститора в Органовата зала на 17.10.24 г. за провеждането на референдум във връзка с ветропарковете. Преди това беше организирано митинг-шествие против тяхното изграждане в Добруджа, в което се включиха много хора, представители на сдружения и организации.

 

Среща имаше, но дебат не. Инвеститорът не дойде, беше изпратен служител, който да прочете инвестиционното намерение. Това негово действие показа неуважение към общинската администрация и към жителите на общината, както и че инвестицията и личните интереси са най-важни. Какви са приносите за обществото, селата, града и за тяхното развитие, остана загадка. От друга страна, близо два часа хора и организации изразяваха несъгласието си с инвестиционните намерения, които, ако се осъществят, ще доведат до вреди както за обществото, така и за околната среда.

След натиск към община Добрич-селска в крайна сметка референдум за или против перките не се състоя. И тук възниква въпросът: защо се налага толкова силен натиск, за да нямат право жителите на 68 села да решат дали искат подобни съоръжения на метри от къщите си.

Отговорът е лесен и той дойде от РИОСВ Варна: важен е инвеститорът, той е с парите.

Не са ли по-важни мнението и желанието на жителите на общината за бъдещето на областта? Дали промишлена или земеделска зона ще е Добруджа, трябва да зависи не от институциите, а от обикновените хора. Нали ние им плащаме да служат на обществото, не на частни интереси!

Борбата за Добруджа тепърва предстои, защото не само в Добричка област има инвестиционни намерения. Те обхващат цяла Южна Добруджа и не стотици, а хиляди са перките, които инвеститорите искат да поставят. Голяма част от тези проекти са с височина на кулата с ротора над 250 метра. Такива големи съоръжения няма построени досега на суша. Има ги само много навътре в морета, и то там, където няма плажове и курорти.

Представете си близо 100-етажна сграда, която бучи, шуми и вибрира постоянно само на 600 метра от вас. А сега си представете, че ще им плащате за това. Да оставим настрана другите аргументи за вредите и ползите.

Поставете се на мястото на всички тези жители на малките села около града и искрено си отговорете:

  • Бихте ли живели на такова място?

  • Няма ли да доведе това до още по-голямо обезлюдяване?

  • Какво ще направите Вие като отговорни граждани? От мен, от Вас, от действието или бездействието ни зависи съдбата на област Добричка!

 

И нека не забравяме, че енергия може да се произведе по много начини, но унищожената плодородна земя се възстановява за стотици години.

Споделете с приятелите си

Коментари

Има 0 коментара за статията

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД